Ekonomi

Ciaran Fırtınası Avrupa’da kırmızı alarma geçti

“Kırmızı alarm” verilen İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya bölgesinde rüzgar hızının saatte 165 kilometreye, denizdeki dalgaların ise 9 metre yüksekliğe ulaştığı belirtildi. Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, dün sabahtan bu yana Atlas Okyanusu üzerinden gelip Belçika’yı etkileyen fırtına nedeniyle ülkenin batısında “turuncu”, diğer kesimlerinde ise “sarı” alarm verildiğini duyurdu.

Ulaşım aksadı

Fırtınadan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Fransa’nın Finistere kentinde otoyollar trafiğe kapatıldı. Manche ve Cotes-d’Armor’da sürücülere “yola çıkmamaları” tavsiye edildi. Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, Aisne bölgesinde bir yük kamyonu sürücüsünün hayatını kaybettiğini açıkladı. Fırtınadan hava ulaşımı da olumsuz etkilendi.

Brittany bölgesindeki Brest Havalimanı sabah saatlerine kadar hava trafiğine kapatılırken, Paris’teki Charles de Gaulle ve Paris Orly havalimanlarında uçuşlarda gecikmeler yaşandı. Paris’ten ülkenin batı kıyısına giden bölgeler arası trenlerde de iptaller yaşanacak.

Elektrik kesintileri yaşandı

Elektrik hatlarına zarar veren fırtına nedeniyle 780 bini Brittany bölgesinden olmak üzere 1,2 milyon kişi güne elektriksiz başladı. İngiltere, İrlanda, Fransa ve İber Yarımadası’nı etkileyen ve hızı saatte 170 kilometreye ulaşan Ciaran Fırtınası nedeniyle kuvvetli sağanak ve sel uyarıları yapılıyor.

haber-karpuzlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu