Ekonomi

Şirketlerde çalışan maliyetleri düşmeye devam ediyor

2023 yılı için taban fiyat belirleme sürecinde yapılacak artışın istihdam kayıplarına yol açacağı görüşü iş dünyasının farklı temsilcileri tarafından dile getirilirken, resmi veriler 2023 yılı için çalışan maliyetinde düşüşe işaret ediyor. iş dünyası

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yıllık sanayi ve hizmet istatistiklerine göre üretim değerlerine göre çalışan maliyeti 2016’da yüzde 15 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı ve düşüş trendine girdi. Yapılan son araştırmalara göre bu oran yüzde 10’a düşürüldü.

Son bilgilere göre Türkiye’de finans ve sigortacılık faaliyetleri dışındaki şirketlerin üretim değeri 9,85 trilyon TL, personel gideri ise 1,02 trilyon TL olarak kayıtlara geçti.

Büyüme verilerine yansıyan

Üretim maliyetlerine kıyasla çalışanların kapsadığı alanın sınırlı kalması makro düzeydeki büyüme verilerinde de kendini gösterdi.

TÜİK’in gayri safi yurtiçi hasıla verilerine göre işgücü ödemelerinin gayri safi katma değer içindeki payı 2022 üçüncü çeyreğinde yüzde 26,3’e geriledi. 2016 üçüncü çeyreğinde bu oran yüzde 35,3’e yükseldi.

2022 yılının üçüncü çeyreğinde çalışanların aldığı pay, son üçüncü çeyrek bazında son 20 yılın en düşük oranı olarak dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu